Informace k pomoci Ukrajině

V Kutné Hoře:

Kongresové centrum Galerie Středočeského kraje (GASK) na adrese: Kremnická 239/7

V Mladé Boleslavi:

Základní škola a Mateřská škola Mladá Boleslav, 17.listopadu 1325, na adrese: 17.listopadu 1325

Obě jsou prozatím v provozu 24 hodin denně s tím, že upravíme případně otevírací dobu dle praxe, pokud se ukáže být nonstop provoz neefektivní.

Obě centra poskytují pomoc s registrací, ubytováním, zdravotním pojištěním, psychologickou a lékařskou pomoc, pomoc s vyřízením pracovního povolení. Jsou zkrátka kontaktním místem pro uprchlíky. Platí, že některé agendy, jako je třeba pomoc Úřadu práce, nejsou nonstop, ale základní pomoc uprchlíci dostanou vždy.

V Praze:

Od dnešních 8:00 začne také fungovat nové společné centrum s Prahou, a to v Kongresovém centru rovněž nonstop, kam se přesouvá dosavadní centrum z Mariánského náměstí.

Přehledný letáček ke všem centrům česky i ukrajinsky najdete v příloze tohoto mailu. V letáku jsou QR kódy, které zobrazí místo v mapě. Máte zase v JPG i PDF – sociální sítě, weby.

Důležité je dodat, že cestování veřejnou dopravu ve Středočeském kraji je pro ukrajinské občany po předložení pasu zdarma.

Základní informace česky i ukrajinsky a všechny novinky, které jako kraj vydáváme jsou dostupné také zde:

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

Klíčové je, že Ukrajinci mohou pobývat v České republice na základě bezvízového styku 90 dní. Musí se ovšem během tří dnů od příjezdu registrovat na Policii ČR, pokud jsou ubytováni v soukromí. V ostatních případech registraci zajistí ubytovatel.

Pokud nemají žádné zázemí, je několik možností:

Kontaktovat informační linku Ministerstva vnitra:

Kontaktovat krajskou informační linku:

Dostavit se na Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) – viz výše.

Všechny klíčové informace jsou dostupné i v ukrajinském jazyce na webu Ministerstva vnitra.

Rozcestníkem pro pomoc Ukrajině – informace jak pro Ukrajince, tak pro ty, kteří chtějí pomoc poskytnout jsou na stránce:

www.nasiukrajinci.cz

SOCIÁLNÍ DÁVKY A PRÁCE V ČR:

Veškeré informace jsou dostupné na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

V příloze pak jsou letáky jak v češtině, tak ukrajinštině, které vysvětlují postup ohledně zaměstnávání ukrajinských občanů prchajících před válkou. Základ je, že pro vykonávání práce a získání pracovního povolení již musejí mít uprchlíci speciální dlouhodobé vízum. Zároveň připojuji Otázky a odpovědi, které sestavil k možnosti zaměstnávání Úřad práce – opět v obou jazykových verzích.

Nově přikládám formulář v ukrajinštině pro žádost o Mimořádnou okamžitou pomoc, která není navázána na vízum. Dle informací paní ředitelky Malichové z Krajské pobočky Úřadu práce je právě tato dávka tou, kterou bude Úřad práce nyní vyplácet, protože MPSV chystá jednotnou dávku pro uprchlíky, a také pro ty, kteří uprchlíky ubytovávají.

Další podrobnosti o pomoci jsou dostupné také na stránkách Úřadu práce.

ZDRAVOTNICTVÍ

Ministerstvo zdravotnictví zřídilo bezplatnou linku pro pomoc ukrajinským občanům se zdravotní péčí:

1221 (VOLBA 8)

Středočeský kraj rozhodl, že ve všech krajských nemocnicích budou mít akutní a bezodkladnou péči ukrajinští občané zdarma i bez účasti na veřejném pojištění.

Jedná se o nemocnice: Kladno, Mladá Boleslav, Benešov, Příbram, Kutná Hora a Kolín.

Zároveň se zapojili praktiční lékaři, kteří rovněž budou poskytovat péči zdarma. Informace jsou dostupné na:

Dovozni-podminky-pro-zvirata-z-Ukrajiny-UK-2022-02-25

Dovozni-podminky-pro-zvirata-z-Ukrajiny-2022-02-25