Advent na zámku Kačina

Druhý adventní víkend na Kačině otevře v sobotu vánočně naladěný Duch Rudy. Neděle bude patřit oživeným prohlídkám vyzdobených chotkovských interiérů, vánočním zvykům, tradicím, řemeslům a tvořivým dílnám. Chybět nebude ani čert, anděl a Mikuláš.

V jedinečných prostorech zámeckých sklepů bude návštěvníky čekat doprovodný program k expozicím – plný vánočních aktivit a ručních výrobků. Sami si budou moci vyzkoušet některé adventní zvyky nebo si vlastnoručně vyrobit vánoční dárek či dekoraci. Chybět nebude ani tradiční Výstava betlémů a výstava Zimní příběh, tento rok věnovaná dobovému šlechtickému stolování.

Malí návštěvníci si mohou připravit básničku, tanec či písničku, kdyby náhodou potkali na zámeckém nádvoří Mikuláše s čertem a andělem, a zároveň se všichni mohou těšit na vánočně laděné, oživené kostýmované prohlídky chotkovských interiérů. Adventní náladu doplní vánoční divadelní představení Klubu mladých přátel divadla.

Přijďte načerpat sváteční atmosféru a odpočinout si v předvánočním shonu. Letošní Advent na zámku přinese program i v dalších adventních víkendech, kdy bude vánočně vyzdobený zámek návštěvníkům také otevřen,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Adventní prohlídky zámku budou dále pokračovat ve dnech 11.–12. prosince, 18.–19. prosince a 26.–27. prosince, kdy budou návštěvníkům k dispozici všechny zámecké okruhy a aktuální výstavy. Prosincovou otevírací dobu zámku mohou návštěvníci sledovat na webových stránkách muzea.

Cyklus výstav Zimní příběh se bude tentokrát věnovat stravováním šlechty v 18. a 19. století. Chybět nebude ani štědrovečerní menu rodu Chotků – stavitelů zámku Kačina. Návštěvníci si budou také moci prohlédnout novoročenky z konce 19. a 1. poloviny 20. století. Výstava Betlémy na zámku a v podzámčí přiblíží příběhy rodinných betlémů z vybraných oblastí Čech a Moravy. Výstavy lze navštívit od 5. do 31. prosince v rámci otevírací doby zámku.

 

Pozvánka na Putování ke všem čertům přes Kutnou Horu

Vážení přátelé pohybu a obzvláště orientačního   v obcích našeho okresu !

Připravili  jsme v Kutné Hoře i pro vás  na adventní čas od 28. listopadu 2021 do 6. ledna 2022  trochu jinou aktivitu, než jsme v tomto období zvyklí. Kutnou Horu  zaplavili poťouchlí čerti a ty můžete  najít jen  tak, že vyrazíte po svých a s mapou v ruce.   Celkem těchto nevyzpytatelných  tvorů můžete objevit  24.  Mapy se zakreslenými kontrolami  jsou  k dispozici v infocentru  v Kollárově ulici  a v Muzeu čokolády a čokoládovně na Komenského náměstí  od 28.11.2021.  Mapy si  můžete i sami vytisknout. Bližší info.  o orientační hře na www.sobsa.cz  ,popř. zašleme  z  tohoto e-mailu  adventak@email.cz

Srdečně  zve a alespoň slušný adventní čas přeje za organizátory

SOB Lenka Choutková

orienták – čerti

Zámecké čajování – pozvánka

Dobrý den, 

ráda bych Vás pozvala na Zámecké čajování na Kačinu. U příležitosti ukončení návštěvnické sezony jsme pro Vás připravili Zámecké čajování. Letošní již třetí ročník (vloni byl kvůli pandemii zrušen) se uskuteční v sobotu 30. října 2021 od 10 do 17 hodin. Představíme Vám receptury z doby, kdy zámek spravoval rod Chotků. Ochutnáte různé čaje nejen z místní bylinkové zahrady, kávy, čokolády a další dobroty. Návštěvu zámku Vám zpestří oživené dobové postavy, které připomínají osudy hraběcí rodiny. 

K čaji patří i malé dobové pohoštění, které bude možné ochutnat přímo v zámecké kuchyni. Součástí akce budou ukázky tkaní na původním tkalcovském stavu a povídání o bourci morušovém. Pro děti i dospělé budou připraveny tvořivé dílničky. Při procházkách zámeckým parkem spatříte poprvé i pávy, kteří se na Kačinu vrátili po dlouhých letech.

Doprovodný program:

10.00 vystoupení Mistrů s klikou

11.00 přednáška stavitelů a majitelů flašinetů

13.00 komentovaná prohlídka expozice Příběh dřeva s Martinem Patřičným

14.00 divadelní představení Co se šušká v kuchyni (Klub mladých přátel divadla)

15.00 koncert Mistrů s klikou

15.30 komentovaná prohlídka expozice Příběh dřeva s Martinem Patřičným

16.00 divadelní představení Co se šušká v kuchyni (Klub mladých přátel divadla)

Pozvanka na akci koně na Kačině

Pozvanky na sobotní akci, která proběhne na zámku Kačina. V sobotu 2. října se od 10 do 17 hodin konají oblíbené slavnosti věnované koním. Koně na Kačině opět představí nejrůznější koňská plemena, k vidění bude přehlídka jezdeckého umění i ukázky práce s koňmi. Nebude chybět sváteční Hubertova jízda zámeckým parkem a bohatý doprovodný program v podobě divadel, koncertů, výstav nebo řemeslné tržnice. Součástí jsou také projížďky na koních či v kočáru pro děti i dospělé.