MAS Lípa pro venkov z.s.

Název Místní akční skupina (MAS) pochází z anglického Local Action Group. Původ slova vede k jeho mezinárodnímu významu. Momentálně se s MAS setkáme skoro ve všech zemích Evropské unie. MASky jsou novým typem trojstranné vzájemné spolupráce veřejné správy (obcí a mikroregionů), podnikatelské sféry (zejména živnostníci a zemědělci) a neziskového sektoru (spolky …) v území, kde jsou sídla s méně než 20 000 obyvateli, tedy v území, pro které EU používá společný výraz venkov.

Tato metoda partnerství má svá pravidla označovaná mezinárodní zkratkou LEADER. Evropské instituce tento princip prosazují pro přerozdělení dotací na venkově. Hlavním zdrojem finanční podpory byl doposud Program rozvoje venkova ČR s řídícím orgánem Ministerstvem zemědělství a zprostředkujícím subjektem Státním zemědělským a intervenčním fondem (SZIF). Hlavním předmětem činnosti je zprostředkování grantů a dotací pro fyzické i právnické osoby z regionu, v němž MAS působí.
MAS zveřejňují výzvy pro místní žadatele o granty, zajišťují konzultace, administrativu, hodnocení a výběr projektů k financování. Kromě toho ještě realizují další informační, vzdělávací, poradenské činnosti a přímé projekty.

Za pomocí MAS Lípa pro venkov se dostalo k různým subjektům na území kutnohorského okresu v letech 2007-2014 více než 49 milionů korun. Finančně podpořeno bylo 120 projektů, např. na obnovu strojního vybavení a provozoven živnostníků, na obnovu a rozvoj zemědělských podniků, obnoveny byly sokolovny, hasičárny, dětská hřiště, veřejná prostranství, apod.

Výhody MAS spočívají v tzv. přístupu „zdola“, což znamená, že iniciativa při rozvoji regionu vychází od místních obyvatel. Podpořené projekty většinou vybírají místní autority a lidé, kteří dobře znají potřeby daného území. V tomto smyslu tedy MAS umožňuje, aby o rozvoji rozhodovali sami obyvatelé a nikoliv centrální úřady. V České republice nyní působí více než 170 MAS, které pokrývají přes 80%  území, tj. cca 5200 obcí.

Dále probíhal i proces postupného zapojení bílých míst, tj. zakládání nových MAS, nebo připojování obcí k MAS již existujícím.  To bylo důležité pro přípravu na nové plánovací období EU 2014 – 2020, v němž mají MASky opět příležitost získat na venkov finanční prostředky na rozvojové záměry veřejného a soukromého sektoru (vedle existence dalších finančních nástrojů EU). Příděl finančních prostředků pro MAS nebyl ale automatický. MAS musela projít procesem certifikace a v rámci předložené strategie musela dále prokázat, že finanční prostředky přidělené regionu, budou skutečně smysluplně využity pro jeho rozvoj a že financované projekty budou řešit strategicky nejdůležitější problémy rozvoje území.

Stejně jako v předchozím programovém období 2007 – 2013 bude i nadále pokračovat podpora metody LEADER. Podpora MAS však bude rozšířena oproti předchozímu programovému období 2007-2013 do více ESI fondů, přes které bude možné využít metodu LEADER jako komunitně vedený místní rozvoj (dále jen „CLLD“ – anglicky ve zkratce).

MAS Lípa pro venkov v souladu s Komunitně vedeným místním rozvojem pro období 2014 – 2020 bude vyhlašovat výzvy k předkládání žádostí o finanční pomoc na projekty z Programu rozvoje venkova (PRV), Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) a z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

Za koordinaci podpory CLLD v rámci ESI fondů je zodpovědné Ministerstvo pro místní rozvoj.

Další informace o MAS Lípa pro venkov z.s. najdete na stránkách: https://www.lipaprovenkov.cz/mas-lipa/